Lički osik - moj grad

U subotu 19. listopada 2013. održana je završnica projekta Lički Osik - moj grad. Projekt je ostvaren u suradnji s udrugom EKOVAST (Europska sekcija za sela i male gradove).

Prošle godine predstavnici EKOVAST-a Nikša Božić i Jasenka Kranjčević predložili su Školi suradnju na projektu Lički Osik – prostorni identitet planiranog grada. Na tu temu su oni napravili istraživanje i napisali znanstveni rad koji su već bili prezentirali na jednoj  međunarodnoj konferenciji.

Uz Ploče na jadranskoj obali Lički Osik je rijedak primjer novoplaniranog grada nastalog u Hrvatskoj u drugoj polovici 20. stoljeća – izgrađeni na praznom prostoru na principima modernističkog urbanizma i arhitekture, nevezani na postojeća naselja te zamišljeni kao zaokružene gradske cjeline.(Nikša Božić)

Prihvatili smo ponudu i krenuli u projekt s ciljem upoznavanja učenika s jedinstvenim prostornim kvalitetama Ličkog Osika, prikupljanja vrijednih materijala iz privatnih arhiva, aktivnog uključivanja učenika i nastavnika osnovne škole u društveni život naselja, proširivanje spoznaja učenika o svom zavičaju (gradu), njegovoj prošlosti. Projekt je realiziran kroz rad više izvannastavnih skupina, a rezultati rada su prikazani na izložbi Lički Osik – moj grad.

U subotu su Nikša Božić i Jasenka Kranjčević s tridesetak zainteresiranih (mahom arhitekata i urbanista) u prostorima Škole  predstavili svoj rad stanovnicima Ličkog Osika. Goste smo dočekali prigodnim programom dobrodošlice u izvedbi naših učenika.

Evo kratki zapis s obilaska i nekoliko fotografija:

Više o svemu možete naći na stranicama projekta i na facebook stranici.

objavio: Katica Marković   datum: 23. 10. 2013.