Svečana završnica humanitarne akcije "7 kuna za sigurnu igru" u Širokoj Kuli

Dana 22. travnja 2014. u Širokoj Kuli je održana svečanost predaje Potvrde o razminiranosti 31 705 m² u naselju Novoselije i otvaranje igrališta za djecu u Širokoj Kuli.

Tom prigodom u Širokoj Kuli su nas posjetili učenici i učitelji iz osnovnih škola iz Kastva i Vežica i Specijalne škole iz Varaždina, američki veleposlanik u RH Kenneth Merthen, predstavnici Hrvatskog crvenog križa, Gradskog društva Crvenog križa Gospić, Dijana Pleština - ravnateljica Ureda za razminiranje, gradonačelnici  gradova Gospića i Kastva, predstavnici Ličko-senjske županije.

Sve su započeli učenici i učitelji Osnovne škole „Milan Brozović“ iz Kastva.  Učenici su se, u sklopu Projektnog dana u povodu Dana planete Zemlje, prisjetili igara koje su igrali njihovi očevi i majke. Između ostalog,  educirali su se  o opasnosti od zaostalih mina iz Domovinskog rata, te o mnogim područjima Hrvatske u kojima se djeca ne mogu slobodno igrati jer na njih vreba minska opasnost. Odlučili su i sami pomoći. Iz projekta se izrodila humanitarna akcija »7 kuna za sigurnu igru« gdje su skupljali novac za razminiranje područja Novoselije, nedaleko Ličkog Osika.  U svoju akciju su uključili i druge škole, Hrvatski centar za razminiranje, Hrvatski crveni križ, Američko veleposlanstvo i druge donatore. U ovoj akciji su skupili dovoljno za razminiranje 31 705m²  minama zagađenog prostora, što je i realizirano u 2013. godini.

U prigodnom programu učenici OŠ iz Kastva predali su Potvrdu o razminiranosti navedenog područja učenicima iz Široke Kule, kao i sadnicu jabuke simbol mira i zajedništva. Predsjednica Gradskog društva Crvenog križa iz Gospića predala je zahvalnice svim donatorima koji su pripomogli ovu akciju i uređenju igrališta u Širokoj Kuli.  Učenici obiju Škola su se kratkim programima predstavili jedni drugima. Kasnije su nastavili druženje u matičnoj školi u Ličkom Osiku na zajedničkom ručku uz program HKUD-a Široka Kula.

Fotografije tog dana možete vidjeti ovdje. O svemu je pisao lokalni portal Lika online, ali i Večernji list i župne stranice, a tijek projekta je spomenut i na stranicama Novog lista, Crvenog križa, Hrvatskog centra za razminiranje, Ureda za razminiranje Vlade RH, OŠ Vežica, OŠ Brajda, OŠ Matulji i Centra za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar.

objavio: Ivan NEKIĆ Katica Marković   datum: 24. 4. 2014.