Projekt "Moj zdravi stil" - Razmisli, kopiraj, promijeni...

Autor: Ivana ĐAPIĆ, 16. 5. 2018.

Danas, 16.5.2018. u OŠ dr. Franje Tuđmana održao se susret učenika osmog razreda s ciljem prikaza uvježbanih scena. Tijekom pet susreta koji su se događali tijekom veljače, ožujka i travnja, osmišljavale su se scene koje će se uprizoriti svim učenicima. Učenice osmog razreda, Petra, Maja, Leonarda i Dorotea imale su zadatak osmisliti scenu koja će prikazati problem koji se javlja u njihovoj sredini, među vršnjacima ili su bile u prilici prepoznati taj problem u svojoj sredini. Učenice su ovom prilikom htjele svojim vršnjacima ukazati na problem ovisnosti, ali i problem među vršnjačke podrške te su osmislile situaciju dolaska nove osobe u sredinu, školu, razred ali i u društvo. Učenice su scenom ukazale na problem pojedinaca koji se prema nekima ponašaju loše, demotivirajuće i sa željom da se tu osobu izuzme iz društva. Osim toga, problem se stvorio i u nenadanom lošem ponašanju osobe iz društva, koja se  odbija prilagoditi  samom društvu i nameće svoje stavove.  Nametanjem vlastitih stavova dolazi do nesuglasica unutar društva te se društvo razilazi.

Učenici su nakon scene imali priliku s voditeljem „Džokerom“ razgovarati o problemima iznesenim scenama te su ukazali na moguća rješenja, kako bi se osobno nosili s problemom i kakva su njihova stajališta.

Učenici su zaključili da postoje različiti oblici ovisnosti, upoznati su s njima i shvaćaju da iz ovisnosti proizlaze problemi koji postaju dublji i teži. Samostalno su zaključili da takvim osobama treba pomoći, a osobno smatraju da svi trebaju imati svoje „JA“, da postaju osobe koje moraju samostalno odlučivati, te da jasno i glasno znaju i mogu reći NE kada im netko nešto nameće. U društvu trebaju biti solidarni jedni prema drugima, trebaju se međusobno podržavati i pomagati, a informacije o osobama ne smiju iskoristiti za neke svoje potrebe. Važna im je međusobna suradnja i podrška jer ljudi kao društvena bića probleme lakše rješavaju kada je netko uz njih.

Podsjetimo – radi se o projektu „Moj zdravi stil“ kojega provodi Ambidekster klub iz Zagreba u suradnji s Društvom „Naša djeca“ grada Gospića i OŠ dr. Jure Turića, Gospić. Učenici koji su se uključili u provedbu aktivnost dobili su priliku osmišljavati scene u obliku Forum kazališta te su ih predstavljali svojim vršnjacima, pod nazivom: Pogledaj, razmisli, promijeni!

Projekt financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

« Studeni 2019 »