Škola u prirodi učenika 4. razreda

Učenici 4.a i b razreda s učiteljicom Vesnom Orešković sudjelovali su ove godine u Školi u prirodi. Škola u prirodi je realizirana u Selcu, Hostel Karlovac 14.-18. svibnja 2018. godine. 11 učenika je uživalo u raznolikom programu i ponekad neugodnim vremenskim prilikama. Njihovu grupu činili su i učenici 4. a,b,c i d razreda OŠ dr. Jure Turića Gospić i učenici PRO Lički Novi. Cijela grupa imala je 89 učenika i 6 učiteljica.

Škola u prirodi dio je redovne nastave učenika razredne nastave. Specifična je po svom ustroju zato jer se stvarno odvija u prirodi. Njezina obrazovna i odgojna uloga je vrlo važna za uzrast učenika razredne nastave. U Školi u prirodi učenici stječu znanja na zaista poseban način, prateći sve prirodne promjene u pravom smislu riječi, te uočavajući njihove međusobne uzročno-posljedične odnose. Uočavanjem odnosa u prirodi učenici stječu osnovne spoznaje o samoj prirodi, odnosu čovjeka prema prirodi, važnost suživota čovjeka i prirode. Iz svega toga proizlazi i jedna važna zadaća Škole u prirodi, a to je humani odnos prema prirodi i razvoj ekološke svijesti.

Hostel Karlovac se nalazi na samoj obali u borovoj šumi s pogledom na otok Krk. Prilagođen je boravku učenika na 2 kata i može primiti do 300 učenika. Svaki kat ima komforne sobe, tuševe, WC-e i učionice. Ispred Hostela nalaze se dva betonirana igrališta i jedno veliko igralište s umjetnom podlogom. Ambulanta s liječnikom bila je na raspolaganju 24 h u Hostelu.

Učenici su svakodnevno imali jutarnju tjelovježbu, a dan je završavao s plesom do 22 h. Uz razne tjelesne aktivnosti: turnir u nogometu, graničaru i olimpijadu, pohađali su likovnu radionicu i radionicu o mediteranskom bilju. Izvan Hostela učenici su posjetili Aquarium u Crikvenici, centar Selca, Vrbnik na otoku Krku i rodnu kuću slikara Julija Klovića u Grižanima. Svakodnevno učiteljice su realizirale 2 školska sata nastave u učionici, na plaži ili u dvorištu.

Zbog loših vremenskih prilika kupanje u moru realizirano je samo u četvrtak 17. svibnja poslije podne.

Materijalne troškove Škole u prirodi financirali su u cijelosti roditelji, a putne troškove Grad Gospić.

Ova vrsta izvanučioničke nastave je dobro osmišljena i ostvaruje dosta odgojno-obrazovnih ciljeva nastavnog programa 4. razreda. Zbog nezaboravnog druženja učenika i učitelja i zadovoljstva nakon povratka, ovakve programe treba nastaviti.

Učiteljica RN: Vesna Orešković

P.S. Još nekoliko slika nalazi se u galeriji.

objavio: Ivan NEKIĆ Vesna OREŠKOVIĆ   datum: 29. 5. 2018.

« Ožujak 2024 »