2017-05-19 10:21:49

22. svibnja-Dan zaštite prirode i Međunarodni dan biološke raznolikosti

Ujedinjeni narodi proglasili su 22. svibanj Međunarodnim danom bioraznolikosti kako bi utjecali na povećanje svijesti o važnosti bioraznolikosti u održivom razvoju i skrenuli pozornost na očuvanje bioraznolikosti kao temeljno međunarodno načelo u zaštiti prirode i zajedničku obavezu čovječanstva. Republika Hrvatska se 2003. godine pridružila globalnim nastojanjima za očuvanjem bioraznolikosti i unaprjeđenjem zaštite prirode, kad je Hrvatski sabor 22. svibnja proglasio Danom zaštite prirode u Hrvatskoj.

Bioraznolikost je ukupna raznolikost svog života na Zemlji, ukupna raznolikost staništa, populacija i gena. Sve su vrste, uključujući i čovjeka, dio raznolikog ekosustava u kojem svatko ima svoju ulogu. Mnoge vrste nisu još niti poznate, kao niti uloga mnogih poznatih vrsta. Stoga poremećaj bioraznolikosti može imati dalekosežne posljedice kako na same ekosustave, tako i na ljudske živote. Očuvanje bioraznolikosti jedan je od uvjeta za uspostavu održivog razvoja.

Hrvatska je po biološkoj raznolikosti jedna od najbogatijih europskih zemalja zahvaljujući svom specifičnom geografskom položaju na razmeđi četiri biogeografske regije te karakterističnim ekološkim, klimatskim i geomorfološkim uvjetima. Velika raznolikost kopnenih, morskih i podzemnih staništa rezultirala je bogatstvom vrsta i podvrsta, procjenjuje se da ih je od 50 do 100 tisuća, iako je broj poznatih vrsta oko 38 tisuća. Za zemlju relativno male površine to je značajan broj. Osim toga u Hrvatskoj je zabilježen znatan broj endema, u području flore zabilježeno je preko 480 vrsta, od kojih je među najpoznatijima Velebitska degenija.
 

VELEBITSKA DEGENIJA

To je mala, nježna, skromna i niska trajnica sa dugim i razgranatim korjenovim sustavom koji prodire duboko na blago nagnutim planinskim točilima i pukotinama stijenja.

Javlja se na istočnim i sjeveroistočnim ekspozicijama i to na nadmorskoj visini od 1200 do 1300 metara.

Stabljika joj je visoka maksimalno 10-tak cm. Cijela je biljka prekrivena gustim i prileglim srebrnastim dlačicama. Cvjetovi su joj izrazito žuti. Cvate odmah nakon što okopni snijeg (5. – 6. mjesec). Plodovi su sivkasti.

Ova biljka predstavlja najinteresantniji reliktum i endemičnu vrstu naše flore. Najrjeđa je biljka u Hrvatskoj. Zaštićena je zakonom od 1964. godine. Nalazimo je samo na tri određena mjesta na Velebitu pa je možemo smatrati simbolom Velebita i Hrvatske. Isto tako valja napomenuti da se kao hrvatski simbol nalazi na kovanici od 50 lipa, na hrvatskim poštanskim markama, a po njenom je imenu nazvana novinarska nagrada „Velebitska godine na Dan planeta Zemlje 22. travnja dodjeljuje za najbolji autorski rad o zaštiti okoliša.

Ime joj je nadjenuto po mađarskom prirodoslovcu Arpadu von Degenu koji ju je i otkrio.


Osnovna škola dr. Franje Tuđmana Lički Osik