OBAVIJEST RODITELJIMA djece koja će u školskoj godini 2014./2015. pohađati prvi razred osnovne škole

Autor: Ivan NEKIĆ, Antonio Milinković, 22. 1. 2014.

Obavještavamo roditelje odnosno skrbnike djece dorasle za upis u prvi razred osnovne škole (sva djeca koja će do 1. travnja 2014. godine imati navršenih šest godina života) da u Osnovnoj školi dr. Franje Tuđmana Lički Osik mogu predbilježiti svoje dijete za upis u prvi razred.

Sa sobom treba obvezno ponijeti izvod iz matične knjige rođenih i domovnicu djeteta koje bi školske godine 2014./2015. trebalo pohađati prvi razred u Osnovnoj školi dr. Franje Tuđmana Lički Osik, kao i ispravu o prebivalištu ili boravištu roditelja odnosno skrbnika.

Predbilježbe za upis će se vršiti kod ravnatelja ili pedagoginje škole radnim danom od 27. siječnja 2014. do 5. veljače 2014. godine u vremenu od 8.30 do 13.30 sati.

Ravnatelj
Antonio Milinković

Kutak za roditelje

SIGURNI, JAKI I SLOBODNI U LICI

Poznata  je izreka koju pokušavamo naučiti djecu u ličkim školama, to je dio poznatog i omiljenog preventivnog programa sprečavanje nasilja nad djecom za učenike razredne nastave – CAP programa. CAP programom poučavamo djecu da prepoznaju nasilje i da pravodobno i pravilno reagiraju kako bi spriječili nasilnika u naumu.

Uspješna suradnja između Udruge roditelja Korak po korak iz Zagreba  i njezinog tima u Ličko-senjskoj županiji traje od 2005. godine. Educirani su prvi učitelji iz naše županije i krenula je realizacija CAP programa u Osnovnoj školi  Dr. Franje Tuđmana Lički Osik. U početku su članice CAP tima bile učiteljice Lidija  Bregant Jelić i Vesna Orešković. Ubrzo su se priključile Kata Balenović i Vesna Krbavac. CAP program se provodio u trećim razredima svake školske godine. Godine 2008. proširio se na osnovne škole u Korenici i u Plitvičkim Jezerima gdje se provodi redovito do danas.

Prema reakcijama učitelja, djelatnika škola i roditelja, program ima pozitivno djelovanje. U županiji gdje su minska polja nedaleko škole, gdje su zgrade mračne i razrušene kao da su do jučer padale granate i gdje prođu tisuće stranaca svake godine, jako je važno djeci „usaditi“ da su SIGURNA, JAKA I SLOBODNA. Svima su dostupni Internet i ostali mediji, svima je sve poznato, ali kada pokažemo konkretnu opasnost i nasilje u igrokazu ili u razgovoru s roditeljima, onda su svi ozbiljni, zabrinuti i spremni na suradnju. Nakon zanimljivih radionica za učenike, slijedi individualni razgovor sa svakim učenikom. Tada članovi Tima vide koliko su djeca ozbiljna, koliko razumiju, koliko sve prate i spremni su primijeniti naučeno.

Udruga roditelja „Korak po korak“ ima program Teen CAP za učenike predmetne nastave koji smo realizirali 2009. godine samo u Ličkom Osiku. Program je zanimljiv i koristan, ali odlaskom našeg psihologa Ivice Milanje , nismo više u mogućnosti nastaviti s realizacijom.

ŠOR ili Škola otvorena roditeljima  je još jedan od programa spomenute Udruge.  Tim Osnovne škole dr. Franje Tuđmana Lički Osik čine pedagoginja Ivana Đapić i učiteljica Vesna Orešković. Program je uspješno realiziran dvije školske godine i ostvario je uspješnu suradnju Vijeća roditelja i škole.

Ove školske godine dobili smo financijsku podršku Grada Gospića da se CAP program proširi na ostale gradske škole pa se nadamo da će se i to realizirati.

Što više SIGURNE, JAKE I SLOBODNE djece, to će i naša Lika biti veselija.

Vesna  Orešković

« Rujan 2019 »