Aktivna metoda koja potiče inkluziju - Projektno učenje (nastava)

Projektno učenje ili metoda omogućuje ostvarivanje nastave usmjerene na učenika. Projektno učenje omogućuje učeniku upravljanjevlastitim procesom učenja, učenje utemeljeno na njihovim interesima, samostalno planiranje, istraživanje, rješavanje probleme te primjenunaučenogu životnim situacijama. Učenici projektnim učenjem stječu socijalne i komunikacijske vještine, razvijaju samopouzdanje, uče procjenjivati sebe i druge te uče biti odgovorniyes.

Najidealnije, projektno učenje se provodi uživo na nastavi, u razredu ili na terenskoj nastavi, no u trenutnoj realnosti uvelike limitiranoj epidemiološkom situacijom, projektno učenje se ipak može prilagoditi i radu online.

U današnjem suvremenom društvu, potrebne su metode aktivnog učenja. Količina znanja se iz dana u dan povećava pa takvo znanje relativno brzo zastarijeva. Danas se od pojedinca očekuje cjeloživotno učenje. Zadatak je škole osposobiti mlade za samostalno učenje, kritičko mišljenje i zauzimanje stava prema životnoj stvarnosti. Pritom je bitno usvajanje ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje. Učenje u školi u kojemu je učitelj jedini izvor znanja, a učenik pasivni primatelj danas više nije prihvatljivo, stoga ga je potrebno osuvremeniti. Jedna od suvremenih metoda učenja je projekt. Projekt je metoda rješavanja problema koja uvodi učenike u istraživanje. Nastava se često odvija izvan učionice pa su učenici u mogućnosti primjenjivati stečene vještine u životnim situacijama, a učenik postaje aktivan u svim etapama nastavnoga procesa. Projektno učenje uključuje orijentiranost učeniku, partnerski odnos učenika i nastavnika, otvorenost prema problemskim situacijama i zadacima iz životne stvarnosti, korelaciju s drugim područjima znanosti i ljudske djelatnosti, metode suradničko-timskog rada, razvijanje organizacijskih i komunikacijskih sposobnosti učenika te primjenu novih nastavnih metoda poučavanja.

Detaljnije o projektnom učenju, pročitajte ovdje: https://repozitorij.foozos.hr/islandora/object/foozos%3A976/datastream/PDF/view

Pod terminom projektna nastava podrazumijevamo oblik problemske nastave u kojoj učenici kroz određeni (dulji) vremenski period samostalno istražuju dogovoreni problem i to u svim fazama, počevši od osmišljavanja istraživanja, provođenja do prezentacije rezultata. Problem je obično povezan s nekim realističnim, životnim okruženjem i pristupa mu se interdisciplinarno. Projekt najčešće započinje uočavanjem problema koji treba istražiti te postavljanjem cilja istraživanja.

U projektu obično sudjeluje više učenika pa možemo reći da je projektna nastava temeljena na suradničkom učenju, o kojem smo već prethodno pisali. Prije samog istraživanja, učenici koji sudjeluju u projektu definiraju zadatke te na taj način određuju ulogu svakog sudionika u ostvarivanju zajedničkog cilja (prema CARNet,  2016).

U projektnoj nastavi naglašena je aktivna uloga učenika koji sami osmišljavaju, organiziraju, provode i interpretiraju istraživačke aktivnosti te kroz taj proces produbljuju i proširuju svoje znanje. Kroz projektnu nastavu učenici razvijaju brojne vještine, na primjer vještinu rješavanja problema, logičkog i kritičkog mišljenja, komunikacijske i suradničke vještine, organizacijske vještine te osjećaj odgovornosti za vlastito učenje.

Uloga učitelja u projektnoj nastavi veoma je važna, iako on sam za vrijeme provođenja projekta ne sudjeluje direktno u istraživanju. Učitelj je moderator koji treba učenike zainteresirati za problem i njegovo istraživanje te ih voditi i usmjeravati kada je potrebno.

Projektna nastava provodi se obično kroz unaprijed dogovoreni vremenski interval koji traje od nekoliko dana do nekoliko mjeseci. Vremensko trajanje projekta zadaje se unaprijed kako bi se učenici mogli pravilno organizirati, kako bi mogli raditi tempom koji im odgovara i kako bi problemu mogli pristupiti interdisciplinarno. Po završetku projekta učenici uvijek izlažu i prezentiraju projektne rezultate.

Izvor: Portal za škole

objavio: Paola Medved   datum: 21. 1. 2021.

« Svibanj 2024 »