preskoči na sadržaj
Učenički radovi

Bolesti uzrokovane otrovnim morskim životinjama...

Kao što znamo, od nekih morskih životinja se možemo i zaraziti...

A neke od morskih životinja koje uzrokuju različite vrste bolesti su: meduze, loptaši, čunjaste školjke, morski ježevi, neke ribe...


POJEDINE ŽIVOTINJE I BOLESTI KOJE ONE UZROKUJU: 

 

UBODI LOPTAŠA I MEDUZE:

Žarenje izazvano morskim koprivama ili meduzama poznato je većini kupača. Kontakt s ticalima živobojnog loptaša koji obitava blizu voda Meksičkog zaljeva, izaziva žareču bol, otok i eritema. Mogu se pojaviti snažni grčevi, mučnina, povraćanje i plućni edem. Žrtva može umrijeti od napada meduze, ponekad za nekoliko minuta nakon kontakta. 

RANE I UBODI OD KORALJA:

Nekoliko vrsta, uključijući i vatreni koralj, sadrže mikroskopske nematociste sposobne da nanesu bolne ubode slične meduzinim. Često su mnogo ozbiljnije rane zadobivene abrazijom i posjekotine od oštrih rubova vanjskog kostura koralja. Ovakve rane mogu dovesti  do kronične supurativne infekcije ako debridman nije učinjen adekvatno i na vrijeme.

UBODI MORSKE VLASULJE:

Kontakt s određenim vlasuljama u mediteranskim i afričkim vodama izaziva jaki dermatitis s kroničnim ulceracijama. Povremeno sustavni simptomi uključuju glavobolju, kihanje, mučninu, zimicu, groznicu i kolaps. 

OTROVANJE ČUNJASTIM ŠKOLJKAMA.

Mnoge vrste ovakvih školjki su otrovne i opasne za neupućene amatere koji ih skupljaju. Otrov neurotoksin uštrcava se preko istaknutog šupljeg zuba. Može doći do paralize i progresivne slabosti, što su i znaci teškog trovanja.

DREMATITIS UZROKOVAN SPUŽVOM:

Direktni kontakt s nakoliko vrsta spužvi rezultira bolnim dermatitisom koji može trajati nakoliko tjedana. Može se pojaviti i odgođena reakcija preosjetljivosti. Čini se da lezije nastaju mahaničkom iritacijom o vanjski kostur spužve, ali i zbog toksina unutar njenog tkiva. 

UBODI I RANE MORSKOG JEŽA:

Kontakt s bodljama nekih vrsta morskih ježeva izaziva bolni eritem i ulceracije povremeno prećene neurotoksičnim simptomima slabosti i prave paralize usana, jezika i lica, koja može trajati nekoliko sati. Komadići bodlja mogu povremeno ostati u koži što dovodi do granulomatozne reakcije, ili migriraju u zglob, ili se stacioniraju blizu živaca te nastaje parmanentna bol.

OZLJEDE OD OTROVNIH RIBA:

Dorzalne peraje ili bodlje glavatog morskog psa i morskog psa kostelja, te dorzalne i druge  peraje morskog lava, morske vjeverice, morske žabe, izbrazdane su i pri dnu sadrže otrovne žlijezde. malo se zna o kojim je otrovima riječ osim da se radi o proteinima sposobnim da izazovu kako toksičnu tako i alergijsku reakciju.

 

 

 

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Valentina ŽILIĆ   datum: 6. 3. 2011.

Tražilica



Oglasna ploča


Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 4. 2010.

Ukupno: 3646735
Ovaj mjesec: 1058
Danas: 2


Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju